Амела Зековић

др Амела Зековић слика

др Амела Зековић

Eлектронска пошта: amela.zekovic@viser.edu.rs

• Основне академске студије: Универзитет у Београду, Електротехнички факултет, петогодишњи програм на одсеку Електроника, Аутоматика, Телекомуникације [2002-2008]
  • Докторске студије: Универзитет у Београду, Електротехнички факултет, Телекомуникације [2009-2015]

Електротехнички факултет, Универзитета у Београду је завршила 2008. године, по петогодишњем програму на одсеку Електроника, Телекомуникације, Аутоматика (ЕТА), смер Телекомуникације одбранивши дипломски рад код проф. др Антонија Ђорђевића у области антена за бежичне локалне мреже.

Докторске студије на Електротехничком факултету, Универзитета у Београду, студијски модул Телекомуникације је завршила 2015. године одбранивши докторску дисертацију у области преноса у комуникационим системима, видеа и комплексних система под називом "Фрактална и мултифрактална карактеризација 3D видео формата" код проф. др Ирини Рељин.

У Високој школи електротехнике и рачунарства струковних студија у Београду је почела да ради 2008. године као спољни сарадник у ужој стручној области Електроника и телекомуникције, док је од 2009. примљена у радни однос са пуним радним временом у звању асистента у ужој стручној области Електроника и телекомуникције. У звање предавача у ужој стручној области Електроника и телекомуникције изабрана је 2016. године.

На Високој школи електротехнике и рачунарства на предметима Мобилне телекомуникације, Вероватноћа и статистика, Дискретна математика, Дигитални системи преноса, Телекомуникациони сервиси и технологије и Компресија видео и аудио сигнала учествовала је у првој реализацији лабораторијских вежби из поменутих предмета, кроз извођење наставе лабораторијских вежби и коауторство одговарајућих приручника за лабораторијске вежбе.

Учествовала је у првом извођењу наставе из предмета Телекомуникациони сервиси и технологије и Компресија видео и аудио сигнала.

Завршила је CISCO CCNA и MikroTik MTCNA курсеве.

Завршила је више додатних курсева на Интернету у области Анализе кола и електронике (Circuits and Electronics, by Anant Agarwal, MIT), Телекомуникационих сервиса, Обраде аудио и видео сигнала, Програмирања у програмском језику Python (Python - Programming for Everybody, by Charles Severance, University of Michigan), Комплексних система (Introduction to Complexity, by Melanie Mitchell, Santa Fe Institute).

Учествује на пројектима:

• ICT COST Action IC1401, Memristors - Devices, Models, Circuits, Systems and Applications (MemoCiS), 2014−2018;
  • Erasmus+ пројекат 561688-ЕРР-1-2015-1-Х:К-ЕРРКА2-СВНЕ-ЈР, акроним DBBT-MS,  Implementation of the study program − Digital Broadcasting and Broadband Technologies (Master studies), 2015−2018;
  • Erasmus+ пројекат 561868-ЕРР-1-2015-1-ЕЕ-ЕРРКА2-СВНЕ-SР, акроним PT&SCHE Introduction of part−time and short cycle studies in Serbia, 2015−2018.

У оквиру пројекта MemoCiS успешно је реализовала два научна боравка (STSM, Short Term Scientific Mission)

• Characterising memristors remotely: Towards an internet service for memristor-based application development, Amela Zekovic, Dr Themis Prodromakis Nano Group, Nanofabrication Centre, Electronics and Computer Science, Faculty of Physical Sciences and Engineering, University of Southampton, Southampton, United Kingdom, November 2016;
  • Implementation of reliable numerical integration methods for stochastic memristor models in Python, Amela Zekovic, Dr Ronald Tetzlaff group, Institute of Circuits and Systems, Faculty of Electrical and Computer Engineering, TU Dresden, Dresden, Germany, March 2017.

Објавила је више радова националног и међународног значаја, како у часописима тако и на конференцијама. Била је рецезент за часопис на SCI листи. Стекла је и наставне референце у виду коауторства на приручницима за лабораторијске вежбе и публикованих радова. Награду за младог истраживача добила је на 57. конференцији ЕТРАН, док је рад са конференције Telecommunication Forum (TELFOR 2013) уврштен у 10% најбољих радова и позван да у проширеној и допуњеној верзији конкурише за TELFOR Journal, где је рад и прихваћен. Коаутор је рада који је на конференцији IcETRAN 2015 проглашен за најбољи рад у секцији Електрична кола и сигнали. Објавила је и два рада по позиву.