Dragan Novković

• Magistarske studije: Elektrotehnički fakultet Univerziteta u Beogradu, []
  • Osnovne akademske studije: Elektrotehnički fakultet Univerziteta u Beogradu, []
  • Doktorske studije: Fakultet tehničkih nauka u Novom sadu, []

Angažman u školi:

Na SP Audio i video tehnologije zaposlen od samog početka njegovog funkcionisanja školske 2001/2002. godine. Prošavši kroz sva nastavna zvanja, od stručnog saradnika, preko asistenta i predavača, od 2016. godine se nalazi u zvanju profesora strukovnih studija.

Osnivač audio studija SP AVT.

Trenutno drži nastavu iz predmeta Osnovi akustike, Studijska audiotehnika, Akustički dizajn prostorija i zaštita od buke,  Muzička produkcija, Audio uređaji i sistemi i Projektovanje studija.

Vannastavne aktivnosti:

Više od 20 godina se bavi studijskim radom i ostvaruje intenzivnu saradnju sa velikim brojem umetnika, u svojstvu snimatelja zvuka/producenta.

Ozvučio preko 200 koncerata u svojstvu glavnog inženjera zvuka.

Projektovao preko 100 studijskih i koncertnih prostora u našoj zemlji i inostranstvu.

Tehnička realizacija više umetničkih izložbi i instalacija. Koautor muzejske postavke pod nazivom "Akustika sakralnih objekata srednjovekovne Srbije" u produkciji Muzeja nauke i tehnike iz Beograda.

Aktivan na polju osmišljavanja i vođenja međunarodnih projekata u oblastima visokog školstva, nauke i kulture.

Inicijator međunarodnog projekta Kvantna Muzika.

Bavi se inovatorskim radom na polju audio-tehnike kroz istraživanje i razvoj tehnologija zvučnika sa distribuiranim modovima i MIDI konverzije fizičkih parametara akustičko-mehaničkih sistema (akustičkih muzičkih instrumenata).

Bavi se popularizacijom nauke. Autor više novinskih članaka i TV emisija. Aktivan kao gostujuću predavač sa nizom održanih predavanja u nekoliko evropskih i azijskih zemalja.

Član više bivših i aktivnih muzičkih sastava u Srbiji i inostranstvu, u svojstvu gitariste i bubnjara: Obdukcija, Lima Perreira, Nežni Dalibor, Bicikl, The Wedderz i Ah, Ahilej.

Monografija

1. Đorđević, Z., Dragišić, M., Manzetti, M.C., Novković, D. (2019): Digitization of Acoustic Heritage in a Service of Protection, Research and Promotion of European Cultural Heritage. In: Digital Cultural Heritage, Ed. Kremers, H. (New York: Springer Berlin Heidelberg), 433–447.

Naučni rad u međunarodnom časopisu

1. Intangible Mosaic of Sacred Soundscapes in Medieval Serbia, December 2022Acoustics 5(1):28-45, DOI: 10.3390/acoustics5010002

2. Đorđević, Z.,* Novković, D., Andrić, U. (2019): Archaeoacoustic Examination of Lazarica Church. Acoustics 1 (2), 423–438. https://doi.org/10.3390/acoustics1020024

3. Đorđević, Z., Novković, D. (2019): Archaeoacoustic Research of Ljubostinja and Naupara Medieval Monastic Churches. Open Archaeology 5 (1), 274–283. https://doi.org/10.1515/opar-2019-0018

4. Synthesis and analysis of sounds developed from the Bose-Einstein condensate: Theory and experimental results

Novković Dragan, Peljević Marko, Malinović Mateja

Muzikologija, 2018 (24):95-109

Details Cross Ref cited by(1) Full text ( 4965 KB) https://doi.org/10.2298/MUZ1824095N

5. D. Novković, I. Ćosić, N. Petrović, O. Jovanović, „The influence of multifrontal teaching method on the effectivnes of teaching process in the applied studies in technical sciences“, Journal of Education, 2015, vol.2, p.301-313

Naučni rad na međunarodnoj konferenciji

1. Novković, D., Nikolić, A.,* Đorđević, Z. (2019): Contextualizing the use of a ceramic vessel from Kostolac – Archaeoacoustic Analysis. Proceedings of the eighth Serbian Ceramic Society Conference – Advanced Ceramics and Application at Belgrade, Serbia, September 2019, 40.

2. D. Novković, S. Dimitrijević, “Analysis of the Distribution of Sound Pressure in the Case of Excitation with DML In-Ceiling Sound System”, 3rd International Conference TAKTONS, Novi Sad, 18. – 21. Nov. 2015.

3. D. Novković, S. Dimitrijević, “Analysis of DML Sound Reinforcement Systems Behavior in Large Concert Halls“, 138th Conv. Audio Eng. Soc., Warsaw, May 2015.

4. 3. D. Novković, B. Milosavljević, A. Savić, „Influence of equivalent impedance on acoustic response of flat panel speaker“, 23th IEEE ERK, Portorož, Sept. 2014

Naučni rad na domaćoj konferenciji

1. D. Novković, F. Pantelić, J. Bratičević, „Uticaj monitoring signala na vokalnu interpretaciju muzičkog sadržaja“, 60. Konferencija ETRAN, Zlatibor, 13.-16. jun 2016.

2. 2. D. Novković, I. Ćosić, „Primena Višefrontalne nastave u procesu obrazovanja na visoksoškolskim institucijama tehničko-tehnološkog usmerenja“, 59. Konferencija ETRAN, Srebrno Jezero, 8.-11. jun 2015.

3. 4. D. Novković, „Primena DML tehnologije u ozvučavanju visokoreverberantnih prostora“, Infoteh XII, Jahorina, Mart 2013.

4. 3. D. Novković, I. Ćosić, „Redefinisanje uloge nastavnika u sistemu višefrontalne nastave“, naučni skup Srpske akademije obrazovanja, Beograd, 2012.

5. 4. D. Drinčić, D. Novković, S. Krstić, „Zvučnici sa uniformno raspodeljenim izvorima vibracija“, 19. TELFOR, 22.-24. Nov. 2011.

PhD Dragan Novković slika

PhD Dragan Novković