Spinner

Dokument se učitava

ATUSS

VIŠER

Akademija tehničko-umetničkih strukovnih studija Beograd

Odsek Visoka škola elektrotehnike i računarstva

Implementation of the Study Program - Digital Broadcasting and Broadband Technologies (Master studies)

Tip projekta: Erazmus+ projekat Izgradnja kapaciteta u visokom obrazovanju

Naziv projekta: Implementation of the Study Program - Digital Broadcasting and Broadband Technologies (Master studies)

Akronim: DBBT-MS

Referentni broj: 561688-EPP-1-2015-1-XK-EPPKA2-CBHE-JP

Trajanje projekta: 2015 - 2019.

Koordinator DBBT- MS projekta za VIŠER: dr Slavica Marinković

Zvanična Internet stranica projekta: https://dbbt.pr.ac.rs/

Partneri

Univerzitet u Prištini - koordinator, Kosovska Mitrovica, Srbija


  • VSB - Technical University of Ostrava,  Czech Republic
  • University of Ljubljana, Slovenia
  • Universidad Politécnica de Madrid, Spain
  • University of Tartu, Estonia
  • Univerzitet u Bihaću, Bosna i Hercegovina
  • Visoka tehnička škola strukovnih studija, Zvečan, Srbija
  • Univerzitet u Banja Luci, Bosna i Hercegovina
  • Singidunum Univerzitet, Beograd, Srbija
  • TV Mreža, Gnjilane, Srbija
  • JP Emisiona tehnika i veze, Beograd, Srbija
  • Alternativna televizija,
    Banja Luka, Bosna i Hercegovina
Ciljevi projekta

Glavni cilj projekta "Implementacija studijskog programa Digitalno emitovanje i širokopojasne tehnologije (master studije)" je dizajniranje, akreditacija i uspostavljanje visokokvalitentih master studija u ovoj oblasti u regionu Zapadnog Balkana. Projekat je prepoznao nedostatak stručnjaka u ovoj aktuelnoj oblasti i podrazumeva školovanje kadra za potrebe digitalizacije i održavanja digitalnih komunikacionih sistema, kao i uvođenja novih digitalnih sistema emitovanja i širokopojasnih tehnologija u skladu sa potrebama današnjih poslodavaca.

Uloga VIŠER-a na projektu

Visoka škola elektrotehnike i računarstva strukovnih studija u Beogradu (VIŠER) učestvuje u projektu kao partner koji ima tradiciju školovanja strukovnih inženjera u oblasti audio i video tehnologija na osnovnim i specijalističkim strukovnim studijama. Uloga VIŠER je da razmeni značaj i iskustva sa parterima iz visokoškolskih institutcija i privrede iz Zapadnog Balkana i visokoškolskih ustanova iz Evropske unije u oblasti digitalnog emitovanja i širokopojasnih tehnologija i da razvije i implementira novi, savremeni, studijski program iz ove oblasti na drugom nivou studija - master strukovne studije.

Master strukovne studije će doprineti obrazovanju i usavršavanju studenata u oblasti digitalizacije, održavanja digitalnih sistema, kao i uvođenja novih širokopojasnih tehnologija i tehnologija za emitovanje. Cilj programa je u saglasnosti sa potrebama i razvojem tržišta, koje stalno teži povećanju digitalnih sadržaja i unapređenju mogućih multimedijalnih servisa.

Glavni rezultati projekta za VIŠER

U okviru projekta VIŠER je na osnovu saradnje sa partnerima na projektu dizajnirala akreditovala i uspostavila master strukovne studije Multimedijalno inženjerstvo. Trajanje studija je dve godine i obim je 120 ESPB bodova. Program obezbeđuje školovanje studenata za poslove u oblasti multimedijalnih i savremenih komunikacionih tehnologija i digitalne televizije. Cilj programa je osposobljavanje studenata za napredno održavanje, eksploataciju i instalaciju multimedijalnih i komunikacionih podsistema i sistema, što se ogleda kroz osposobljenost za brzo i efikasno rešavanje konkretnih praktičnih problema u ovoj oblasti, kao i osposobljavanje za samostalno praćenje razvoja oblasti, odnosno, uvođenje i instalaciju novih tehnologija. Poseban akcenat je stavljen na teorijska i praktična znanja iz oblasti sistema i tehnologija za emitovanje signala.

VIŠER je među prvim institucijama u Republici Srbiji uvela drugi nivo studija – master strukovne studije. Dokumenta o akreditaciji studijskog programa Multimedijalno inženjerstvo su data na sledećim linkovima:

Organizovane aktivnosti u okviru projekta su doprinele unapređenju nastave i popularizaciji oblasti:

VIŠER je uspostavila svu hardversku i softverske podršku za ovaj studijski program. Nabavljena je oprema za laboratorije u VIŠER. Radi što veće dostupnosti opreme različite laboratorije su povezane brzom optičkom vezom. Razvijeni su nastavni materijali. Neki od materijala su rezultovali publikacijama u okviru izdavačke delatnosti VIŠER:

Na prvu godinu master strukovnih studija Multimedijalno inženjerstvo u školskoj 2017/2018. godini upisano je 32 studenta. U drugoj generaciji studenta u školskoj 208/2019 godini upisano je 24 studenta. VIŠER kontinuirano unapređuje nastavu i prati kvalitet izvođenja nastave. Rezultati upisa, studentske ankete i kvantitativni podaci o napredovanju studenata govore o opravdanosti uvođenja studijskog programa Multimedijalno inženjerstvo. Intervju sa studentom prve generacije master studija Multimedijalno inženjerstvo se može naći na sledećem linku:

Video materijale sa pregledom aktivnosti rađenih na projektu kao i same ciljeve i ishode projekta možete pogledati na sledećim linkovima:


Galerije slika

The project is funded by the European Commission and reflects the views only of the authors, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein.

Obaveštenja

Broj upisanih studenata druge generacije

Drugu generaciju studenata master strukovnih studija na studijskom programu Multimedijalno inženjerstvo upisalo je 24 studenata.

Prezentacija predmeta

Dana 18. oktobra 2018. godine održana je prezenatacija predmeta za studente master stukovnih studija u kabinetu 304 u 16:00 časova.

Svečani prijem studenata prve godine

Dana 18.10.2018. godine održan je svečani prijem studenata master stukovnih studija studijskog programa Multimedijalno inženjerstvo.

Upis i obnova godine

Upis i obnova godine za školsku 2018/2019. godinu za studente master strukovnih studija Multimedijalno inženjerstvo obaviće se u periodu od 15.10.2018. godine do 02.11.2018. godine

Razmena studenata

U periodu od 28. maja do 1. juna 2018. godine studenti SP Multimedijalno inženjerstvo Emilija Đuričić, Feđa Poldruihi, Vuk Milošević, Stevan Stojković i Petar Travica bili su na studentskoj razmeni na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Ljubljani. Domaćini studentima VIŠER-a bili su nastavnici i saradnici Departmana za Informaciono komunikacione tehnologije, odnosno Laboratorije za multimediju.

Predavanje "Secure multimedia transmissions"

U Visokoj školi elektrotehnike i računarstva u četvrtak 24. maja 2018. godine od 16:30-19:00 časova časova u Sali desno u okviru DBBT projekta održano je sjajno predavanje dr Miroslav Voznak pod nazivom "Secure multimedia transmissions". Predavanje je bilo jako posećeno a nakon predavanja je otvorena diskusija na pomenutu temu u kojoj su prisutni imali mogućnost da dobiju odgovore na sva postavljena pitanja.

Organizovana poseta JP “Emisiona tehnika i veze”

Studenti, učesnici DBBT projekta su 22. maja bili u organizovanoj poseti JP “Emisiona tehnika i veze”.

Predavanje "Creation multimedia clip for broadcasting"

U Visokoj školi elektrotehnike i računarstva u ponedeljak 21. maja 2018. godine od 16-18 časova u Sali desno u okviru DBBT projekta održano je sjajno predavanje dr Premysl Mer pod nazivom "Creation multimedia clip for broadcasting". Predavanje je bilo jako posećeno a nakon predavanja je otvorena diskusija na pomenutu temu u kojoj su prisutni imali mogućnost da dobiju odgovore na sva postavljena pitanja.

V državnog takmičenja iz programiranja - prezentovani rezultati DBBT projekta

U okviru V državnog takmičenja iz programiranja, u okviru dela predstavljanja rezultata poslovanja Visoke škole elektrotehnike i računarstva strukovnih studija, profesorima i đacima prezentovani su rezultati DBBT projekta.

Obuka studenata sa partnerskih ustanova Zapadnog Balkana

U periodu od 21.maja -25. maja 2018 godine u Visokoj školi elektrotehnike i računarstva će se organizovati obuka studenata sa partnerskih ustanova Zapadnog Balkana koji su učesnici Erasmus+ DBBT projekta.

Trening Diskusija - Iskustva u učenju tema koje su u vezi sa multimedijalnim inženjerstvom“

U okviru DBBT projekta u Visokoj školi elektrotehnike i računarstva održan je trening pod nazivom : „Diskusija- Iskustva u učenju tema koje su u vezi sa multimedijalnim inženjerstvom“. Ovom prilikom su isticane važnosti praktičnog rada i podsticanja kreativnosti u master programima.