VIŠER

Akademija tehničko-umetničkih strukovnih studija Beograd

Odsek Visoka škola elektrotehnike i računarstva

O nama

Odsek Visoka škola elektrotehnike i računarstva (VIŠER) je jedan od pet Odseka u sastavu Akademije tehničko-umetničkih strukovnih studija Beograd (ATUSS). ATUSS je državna, samostalna visokoškolska ustanova osnovana Odlukom Vlade Republike Srbije broj 022-7976/2019 od 29.08.2019. godine (Odluka o izmeni Odluke broj 022-11161/2019 od 07.11.2019. godine).

Do osnivanja ATUSS, Visoka škola elektrotehnike i računarstva strukovnih studija u Beogradu bila je samostalna visokoškolska ustanova koju je osnovala Republika Srbija. Visoka škola elektrotehnike i računarstva strukovnih studija u Beogradu bila je pravni sledbenik Više škole za obrazovanje radnika metalske, elektrotehničke i saobraćajne struke, koja je osnovana davne 1974. godine (kasnije Viša škola za obrazovanje radnika, a potom Viša elektro-metalska škola). Od 1987. godine do 2007. godine, škola je poslovala pod nazivom Viša elektrotehnička škola u Beogradu. Od 2002. godine, nastavni planovi i programi Više elektrotehničke škole u Beogradu su izmenjeni i osavremenjeni po najvišim standardima koji su u tom periodu bili važeći, a studije od tada traju tri godine.

U skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju iz 2005. godine, škola je 2007. godine akreditovana, dobila je dozvolu za rad i od tada do osnivanja ATUSS 2019. godine, nosila je naziv Visoka škola elektrotehnike i računarstva strukovnih studija u Beogradu. U okviru ATUSS Odsek Visoka škola elektrotehnike i računarstva poslednji postupak akreditacije studijskih programa uspešno je sproveden 2024. godine.

U Odseku VIŠER se organizuju i realizuju osnovne i master strukovne studije. Strukovne studije su vrsta studija u okviru koje se realizuju strukovni studijski programi, čiji je osnovni cilj i svrha da osposobe studente za primenu i razvoj stručnih znanja i veština iz određenih oblasti, odnosno da studenti usvoje stručna, praktična i primenjiva znanja i veštine, koja će im omogućiti da se uključe u radne procese.

Osnovne strukovne studije traju tri godine i njihovim uspešnim završetkom stiče se 180 ESPB. U Odseku VIŠER se organizuje osam akreditovanih studijskih programa osnovnih strukovnih studija:

• Audio i video tehnologije,
  • Automatika i sistemi upravljanja vozilima,
  • Ekološki inženjering,
  • Elektronika i telekomunikacije,
  • Informacioni sistemi,
  • Nove energetske tehnologije,
  • Nove računarske tehnologije,
  • Računarska tehnika

Master strukovne studije traju dve godine i njihovim uspešnim završetkom stiče se 120 ESPB. U Školi se organizuju tri akreditovana studijska programa master strukovnih studija:

• Elektrotehničko inženjerstvo,
  • Multimedijalno inženjerstvo i
  • Računarsko inženjerstvo.

Usvojeni koncepti nastavnih planova i programa osnovnih i master strukovnih studija, studentima Odseka VIŠER omogućavaju da steknu petogodišnje visoko obrazovanje, odnosno ukupno 300 ESPB.

Pored studijskih programa osnovnih i master strukovnih studija, u Odseku VIŠER realizuju se i različiti oblici stručnog usavršavanja i osposobljavanja. U Odseku VIŠER su se,  na bazi pilot projekta, realizovali i kratki programi studija.

Kako bi osigurala veoma dobru poziciju koju zauzimala u sferi strukovnog visokog obrazovanja u Republici Srbiji, Visoka škola elektrotehnike i računarstva strukovnih studija u Beogradu je ogroman značaj pridavala razvoju i unapređenju svoje delatnosti i uslova rada. Veliki deo sopstvenih prihoda je konstantno, svake godine, bio investiran u održavanje i opremanje radnih prostorija, nabavku opreme za obrazovanje, ali i u stručno i profesionalno usavršavanje zaposlenih. Posledicu takvog pristupa razvoju predstavlja činjenica da je sada Odsek VIŠER evidentno jedna od najopremljenijih obrazovnih jedinica u Republici Srbiji. Sve laboratorije Odseka VIŠER su opremljene najsavremenijom opremom namenjenom za održavanje laboratorijskih vežbi. Nastava iz svakog predmeta pokrivena je odgovarajućim udžbenicima, praktikumima i drugom pomoćnom literaturom koja se koristi u nastavi. Nastavnici i saradnici zaposleni u ATUSS i raspoređeni u Odseku VIŠER autori su velikog broja publikacija, među kojima su udžbenici, monografije, zbirke zadataka i priručnici za laboratorijske vežbe.

Odsek Visoka škola elektrotehnike i računarstva strukovnih studija u Beogradu, zajedno sa renomiranim partnerima iz Evrope, okruženja i Republike Srbije, bila je učesnik na dva Tempus projekta i tri Erasmus+ projekta. Trenutno, Odsek je koordinator međunarodnog projekata WBNet u okviru Erasmus+ programa.