Spinner

Dokument se učitava

ATUSS

VIŠER

Akademija tehničko-umetničkih strukovnih studija Beograd

Odsek Visoka škola elektrotehnike i računarstva

Život u Beogradu

O Beogradu

Beograd je saobraćajno raskrsnica regiona i u njega možete stići avionom, brodom, vozom, autobusom, automobilom. Beograd je glavni grad Srbije, sa oko 1 659 440 stalnih stanovnika (po popisu stanovništva iz 2011. god). Smešten na ušću Save u Dunav, grad veoma burne istorije, jedan je od najstarijih u Evropi. Njegova istorija traje punih 7000 godina. Klima u Beogradu je umereno kontinentalna, sa prosečnom temperaturom od 11,7℃. Ostaci kulture mlađeg kamenog doba, pronađeni su u Beogradu što znači da je bio naseljen u kontinuitetu i da je intezitet tog naseljavanja bivao sve jači. Mnoga današnja naselja beogradske okoline leže na kulturnim slojevima ranijih praistorijskih naseobina. Teritorija grada podeljena je u sedamnaest opština, a to su: Čukarica, Novi Beograd, Palilula, Rakovica, Savski venac, Stari grad, Voždovac, Vračar, Zemun, Zvezdara, Barajevo, Grocka, Lazarevac, Mladenovac, Obrenovac, Sopot i Surčin. Beograd kao spomenik prirode, čije zeleno blago čine Kalemegdan, Tašmajdan, Avala, Topčider, Zvezdara, Košutnjak, Ada Ciganlija. U sred grada nalaze se i pravi prirodni rezervati kao što je Botanička bašta ili Veliko ratno ostrvo.

Kultura i umetnost

Beograd je središte kulture i umetnosti Srbije. U Beogradu stvaraju naši najznačajniji umetnici, godišnje se održi više od 11.000 pozorišnih predstava, izložbi, koncerata, performansa i drugih umetničkih programa, gostuju brojni eminentni stvaraoci iz sveta umetnosti.

Beograd je sedište najviših državnih i nacionalnih institucija kulture i umetnosti: Srpske akademije nauka i umetnosti (https://www.sanu.ac.rs/), Narodne biblioteke Srbije (https://www.nb.rs/), Narodnog muzeja (http://www.narodnimuzej.rs/), Narodnog pozorišta (https://www.narodnopozoriste.rs/) i Univerziteta umetnosti (http://www.arts.bg.ac.rs/).

U Beogradu se nalaze najznačajnija dela arhitekture, Kalemegdan i Beogradska tvrđava, spomenici kulture i druga nepokretna kulturna dobra, brojna arheološka nalazišta sa materijalnim ostacima koji svedoče o razvijenoj civilizaciji i kulturi na tlu Beograda od praistorije do danas. Grad Beograd osnivač je 30 ustanova kulture (12 pozorišta, 8 ustanova zaštite, 4 biblioteke, 6 centara za kulturu i galerija), a istovremeno pomaže realizaciju programa i programskih projekata ustanova i umetničkih udruženja.

Grad Beograd je osnivač i pokrovitelj 11 manifestacija u oblasti kulture (FEST, BITEF, BEMUS, BELEF, Međunarodno takmičenje muzičke omladine, Festival dokumentarnog i kratkometražnog filma, Oktobarski salon, Radost Evrope, Beogradski sajam knjiga, Filmski festival u Sopotu i Beogradski džez festival), a pomaže i programe 69 manifestacija u oblasti kulture koje se održavaju u Beogradu.

Život i studiranje u Beogradu

Beograd se smatra kulturnim, obrazovnim i ekonomskim centrom ovog dela sveta, što je i glavni razlog zbog čega studenti biraju glavni grad Republike Srbije za mesto studija. U Beogradu postoji veliki broj visokoobrazovnih ustanova u svim poljima studija. Razvojem nauke i ulaganjem u inovacije u polju obrazovanja, odnosno kvalitetom, beogradske visokoobrazovne institucije privlače veliki broj studenata iz cele države, šireg regiona jugo-istočne Evrope, ali i sveta. Studentima koji se odluče za studiranje u Beogradu pružaju se velike mogućnosti za profesionalno i stručno usavršavanje. Studentima su na raspolaganju Univerzitetska biblioteka „Svetozar Marković“ i Narodna biblioteka Srbije, u kojima mogu pronaći velike fondove publikacija, ali i retka izdanja i plaćen pristup značajnim međunarodnim časopisima i knjigama.

U Visokoj školi elektrotehnike i računarstva strukovnih studija studentima je na raspolaganju studentska biblioteka u kojoj studenti mogu naći željenu literaturu, kako za pripremu ispita, tako i za sticanje širih znanja iz oblasti njihovog interesovanja. Biblioteka raspolaže sa preko 5000 knjiga, zbirki zadataka, priručnika iz kojih studenti mogu obogatiti svoje znanje.

Takođe, studenti u Beogradu imaju mogućnost za obavljanje stručne prakse u najvećim kompanijama koje posluju u zemlji, a kasnije i zaposlenju. Naročito u strukovnim školama, stručna praksa predstavlja jedan od važnih elemenata obrazovnog procesa kroz koju studenti stiču profesionalno iskustvo, koje im je od velikog značaja u razvoju sopstvene karijere.